حجت‌ا‌لاسلام رشیدنسب: معرفت به امام (ع)؛ یعنی زدودن حجاب‌ها

حجت‌الاسلام والمسلمین «مجید رشیدنسب» پژوهشگر و کارشناس علوم قرآن و حدیث در گفتگو با عضو ستاد دهه کرامت گفت: رفتن به زیارت اهل بیت (ع)، مقدمات و آدابی دارد؛ از جمله مقدمات آن، آمادگی اخلاقی و روحی است. یعنی انسان از مدتی قبل از رفتن به زیارت، سعی بسیار در موضوعات اخلاقی و عاطفی کند.

وی افزود: یک زائر باید همچون یک کاسب اهل دقت باشد، باید نسبت به خود سخت‫گیر باشد، هر نمازش باید مصداق عمل صالح باشد، هر نفسی که می‫کشد و هر نگاهی که به اطراف می‫کند بايد مصداق عمل صالح باشد، یعنی حتی نگاه خود را نیز نبايد دور بريزد. يک کاسب حتی از پول خردها هم نمی‫گذرد، می‫گويد اندک اندک جمع گردد وانگهی دریا شود.

این کارشناس علوم قرآن و حدیث خاطرنشان کرد: کسی که دنبال معرفت امام (ع) است؛ حداقل باید مثل یک کاسب رفتار کند اما نه به عنوان معامله؛ بلکه برای اینکه خدا و اهل‌بیت (علیهم‌السلام) اینطور راضی هستند، ما نمی‌خواهیم اهل معامله باشیم چراکه به اهل‌بیت (علیهم‌السلام) بسیار مدیونیم بلکه می‌خواهیم به دنبال رضای امام (ع) که همان رضای خداست باشیم، این برایمان از همه چیز اهمیتش بیشتر است، می‫گويد حتی نگاه‫های من نبايد حرام بشود؛ حتی نفس کشيدن‫های من نبايد حرام بشود. چه برسد به مجالسش، نمازهایش، قرآن خواندنش، اخلاق ورزيدنش، حتی نشست و برخاست و ديگر وجوهش، اگر در خانه به اهل آن محبت می‫کند، اين محبت نبايد حرام بشود بلکه می‫بایست مصداق عمل صالح باشد.

حجت‌ا‌لاسلام رشیدنسب گفت: یکی از قلق‌‌های مهم و کارآمد برای بهره‌مندی هرچه بیشتر از نور امام (ع)، این است که در خانه بسیار اهل عطوفت و مهربانی باشیم و از محبت به اعضای خانواده ثمرات اعمال صالح را بهره‫برداری کنیم؛ چون زمان محدود، نياز بسيار و راه طولانی است.

وی بر این باور است که زائر امام رضا (ع) و دیگر اهل بیت (ع)، می‌تواند با استفاده از این قلق رفتاری، از زیارت خود بهره ببرد و از این بهترین فرصتی که برایش فراهم شده و این توفیق عظیم الهی، بیشترین توشه را برای قیامت خود برگیرد و در پیشگاه خداوند سربلند و سرافراز باشد. یادمان نرود که محبت در محیط خانواده و در قبال دوستان و همکاران یکی از شگردهای مؤمنان برای حرکت به سوی جلو و باز شدن باب توفیقات مختلف و معرفت به امام عالم است.

این کارشناس علوم قرآن و حدیث گفت: کسی که می‫خواهد برود سر چشمه و از آن آب بردارد، باید برای خود ظرفی داشته باشد؛ اما تنها به اندازه ظرفی که به همراه دارد از آن چشمه بهره خواهد گرفت. در مورد چشمه‫سار وجود اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نیز این موضوع صادق است. یعنی هر کس به اندازه ظرفی که برای وجودش آماده کرده است از نور پاک اهل بیت (ع) و معارف ناب ایشان بهره‫مند می‫شود.

وی افزود: معرفت يعنی زدودن حجاب‌ها، انسان حجاب به حجاب را پاره کند، موانع را پس بزند؛ جلو برود و در همین حال از وجود امام خود نیز انتفاع ببرد، معرفت يعنی کاری که فرهاد در کوه بيستون انجام می‫داد، کوه سنگی را با تيشه سوراخ می‫کرد و جلو می‫رفت؛ ما نبايد از او کمتر باشيم.

حجت‌ا‌لاسلام رشیدنسب تصریح کرد: شیعه نباید نسبت به امام و محبوب خود، از فرهاد نسبت به معشوقش کمتر باشد. لذا هرقدر جلوتر برويم بايد بيشتر منتفع شويم و سعی کنیم که از ميزان انتفاعيات خود بفهميم که چقدر معرفت داريم. در تشيع، ما به اين موضوع دعوت شده‫ايم، از این رو نباید از کنار اين ماجرا ساده بگذريم.

به گفتۀ وی، زائری که به زیارت امام معصوم (ع) می‫آید باید کوه‫های سنگی را که در پیش روی او قرار گرفته است از میان بردارد، باید معرفت کسب کند. ما باید سطح شناخت و آگاهی خود را درباره امام بالا ببریم و قبل از ورود به میهمانی، صاحب‫خانه، خصوصیات اخلاقی و رفتاری او و نیز انتظارات و خواسته‌های وی را بشناسیم.