رشد ۲ برابری مشارکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی/اختتامیه در دهۀ ولایت برگزار می‌شود

مهدی رمضانی دبیر نهمین دورۀ جشنوارۀ کتابخوانی رضوی در گفتگو با ستاد خبری دهۀ کرامت گفت: امسال نهمین دورۀ این جشنواره به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره‌ پاک ائمه‌ معصومین (ع) به‌ویژه حضرت امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س) و حضرت احمد بن موسی (ع) با بخش ویژه سیره حضرت ابن‌الرضا امام جواد (ع) (که طبق روال هر دوره با هدف افزوده شدن منابع مرتبط با سیره یکی از معصومین(ع) به جشنواره نهم اضافه شده است) همزمان با ایام فرخنده دهه‌کرامت، برگزار شد.

وی افزود: این جشنواره با معرفی ۱۲ کتاب در 3 رده سنی «کودک»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» برگزار شد. یکی از دغدغه‌های جدّی ما در این جشنواره مربوط به منابع آن است، حجم تولید و تنوع منابع محدود است، اما تلاش شد برای این موضوع چاره‌اندیشی شود، با این وجود و با توجه به تلاش‌های صورت گرفته توانستیم این دوره از جشنواره را با استفاده از منابع خوبی برگزار کنیم. در همین راستا در تلاش برای ترغیب ناشران و نویسندگان برجسته کشور جهت تولید محتوا برای برگزاری دورۀ بعدی جشنواره هستیم.

دبیر نهمین دورۀ جشنوارۀ کتابخوانی رضوی خاطرنشان کرد: این جشنواره در ادوار مختلف توانست تعداد نفرات بسیاری را درگیر موضوعات مرتبط با امام رضا (ع) کند. این جشنواره یکی از مردمی‌ترین برنامه‌های کشور است و با توده‌های مختلفی از مردم اعم از نوجوان، جوان و بزرگسال سر و کار دارد. با وجود همۀ محدویت‌ها، سعی شد از کیفیت کار کاسته نشود و به لطف خدا با استقبال بسیار خوبی هم این جشنواره مواجه شد.

رمضانی گفت: امسال شاهد افزایش قابل وجهی شرکت کنندگان در جشنواره بودیم و حتی می‌توان گفت با رشدی دو برابری همراه بوده است. آیین اختتامیه این جشنواره در مشهد مقدس در ایام دهۀ ولایت در حد فاصل عید قربان و غدیر برگزار خواهد شد، در حوزۀ ملّی بیش از 40 برگزیده خواهیم داشت اما این تعداد ممکن است پس از ارزیابی آثار، با کاهش یا افزایش نفرات مواجه شود.

وی اضافه کرد: رشد میزان مشارکت در بخش پویش مجازی این دوره در مجموع نشان دهنده این است که مجموعه کتابداران، مدیران استانی و دست اندرکاران جشنواره این کار را یک کار مقدس و منسوب به حضرت امام رضا (ع) و ائمه می‌دانند و فراتر از یک کار اداری و حتی فرهنگی به آن نگاه می‌کنند.