حجت‌الاسلام پژمانفر: بودجۀ زیارت عملاً «صفر» است؛ درخواست برای ثبت دهه کرامت در تقویم رسمی

به گزارش عضو ستاد خبری دهۀ کرامت، حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه در دهه کرامت هستیم و این دهه یک ظرفیت بزرگ است که آثار معنوی فراوانی داشته باشد باید عنوان کرد بعد از سال 88 موضوع زیارت طبق برنامه پنجم و سپس ششم تکالیفی برای دولت ایجاد کرد.

وی افزود: اگر این تکالیف اجرا می‌شد امروز بهترین خدمات و ارزان‌ترین خدمات و سهل‌الوصول‌ترین آنها را به زائران حضرت رضا (ع) ارائه کنیم اما بی‌توجهی صورت گرفت و امروز هزینه و خدمات ناکافی است و دلیل آن عدم کامل شدن زیرساخت‌ها است؛ متاسفانه نمی‌توانیم خدمات در خور شان زائران امام رضا(ع) ارائه کنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بودجه زیارت اکنون عملاً صفر است، اگرچه با چنگ و دندان تلاش کردیم این ردیف حذف نشود اما حذف نشدن آن به معنای این نبود که بتوانیم هر سال قدمی در راستای توسعه زیارت براساس این بودجه برداریم.

حجت‌الاسلام پژمانفر گفت: عددی را در ارتباط با این موضوع پیش‌بینی کردیم که 80 میلیارد تومان است که اگر حتی تمام آن به مشهد اختصاص یابد بازهم جوابگوی نیاز این عرصه نیست؛ در صحبت با شخص رئیس جمهور و معاون اول ایشان خواستیم این مسئله را جدی بگیرند.

وی افزود: دهه کرامت در شورای عالی انقلاب فرهنگی ثبت نشده؛ نامه‌ای به سران سه قوه نوشتم و با توجه به تاثیرگذاری این افراد در شورای عالی انقلاب فرهنگی، خواستار شدم دهه کرامت به عنوان مصوبه شورای فرهنگ عمومی خروجی داشته باشد تا در تقویم این دهه نامگذاری رسمی و ثبت شود که هنوز ثبت نشده و پیگیری‌ها و اقداماتی داشته‌ایم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مکاتبه‌ای را به عنوان پیشنهاد به دفتر مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضائیه ارائه کرده‌ام مبنی بر اینکه با توجه به اینکه حضرت امام رضا(ع) بزرگترین قطب معنویت است پیشنهاد دادیم هر سال تعدادی از زندانیانی که واجد شرایط هستند در این ایام (دهه کرامت) آزاد شوند و یا تخفیف بگیرند و به مناسبت ولادت امام رضا(ع) این اقدام صورت بگیرد و امیدواریم در این چند روز این اتفاق بابرکت اتفاق بیافتد. البته رئیس مجلس شورای اسلامی نیز نسبت به این موضوع دستوری به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته‌اند تا در دستور کار قرار بگیرد و این اتفاق بابرکت با پیشدستی خراسان صورت بگیرد.

وی با اشاره مجدد به اینکه نسبت به موضوع زیارت و بودجه اختصاص یافته در این زمینه گلایه اساسی داریم تاکید کرد: به دلیل عدم تخصیص بودجه زیارت خیلی از برنامه‌ها و کارهایی که پیش‌بینی شده بود اجرایی نشده و قدرت اجرای آن را نداریم.

حجت‌الاسلام پژمانفر که با خبرنگار تسنیم در مشهد گفتگو می‌کرد، خاطرنشان کرد: زیارت یکی از مسائل مهم است اما این گونه مورد غفلت واقع شده و بخشی از مردم و گروه‌‌های مختلفی که حقشان است از نعمت زیارت با کمترین هزینه برخوردار شوند از این فضا محروم هستند. امیدواریم دولت در این موضوع توجه جدی داشته باشد و در مقابل این تکلیف قانونی که مطالبه مردم نیز هست اقدام مناسبی صورت بگیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: این بودجه زیارت گر چه در مشهد هزینه می‌شود اما کمترین گروهی که از آن بهره‌مند می‌شوند خود مردم مشهد هستند؛ مشهدی‌ها از امکانات استفاده نمی‌کنند و زائرانی که از اقصی نقاط کشور به مشهد می‌آیند از آن بهره خواهند گرفت و اگر امکانات آنها فراهم شود این زمینه زیارت آسان بهتر فراهم می‌شود.

وی افزود: همیشه با افتخار موضوع زیارت را مشهدی‌ها در اولویت قرار داده‌اند و آماده هستیم که همه امکانات خود را در اختیار زائران قرار دهیم اما با امکانات و توانمندی محلی نمی‌توانیم پاسخگوی تمامی این انتظارات باشیم زیرا زائران داخلی و خارجی متعدد هستند. با امکانات فعلی و بدون حمایت دولت نمی‌توان در این حوزه کاری صورت داد.