حجت‌الاسلام صابریان: رفتار کریمانه، راه صحیح ترویج دین است

حجت‌الاسلام محمدجواد صابریان مدیر موسسه علمی تحقیقاتی دارالعرفان در گفتگو با عضو ستاد خبری دهۀ کرامت گفت: نامگذاری ایام سال به نام مقدس ائمه معصومین (ع) و یا سجایا و صفات برجسته آنان در اثرگذاری در روحیات و الگوگیری برای سبک زندگی قطعاً موثر است.

وی افزود: دهۀ کرامت که برگرفته از صفت کرامت فاطمی و رضوی است، الهام‌بخش روح کرم بر دل و جان محبان اهل‌بیت (علیهم‌السلام) است که با تأسی به آن حضرات، مهر و محبت و رحمت و کرامت را در فضای جامعه حاکم کنند.

مدیر موسسه علمی تحقیقاتی دارالعرفان خاطرنشان کرد: در هر زمان و خصوصاً امروزه با توجه به مشکلات و فشارهای سنگینی که حاکم بر جامعه است، خدمت کریمانه بسیار ضروری است اما ناگفته پیداست که مردم و خصوصاً اقشار ضعیف جامعه چون خود درد کشیده هستند بیشتر اهل کرامت و محبتند.

حجت‌الاسلام صابریان گفت: فاصله طبقاتی و شکاف میان مردم و برخی مسئولان و گرایشات مادی سبب دور شدن از این روحیه الهی می‌شود. کرامت ریشه در محبت دارد و دین چیزی غیر از محبت نیست، همانگونه که در روایت آمده «هل الدین إلا الحبّ و البغض» آیا دین چیزی غیر از محبت است؟ ترویج روحیه کرامت و متخلق شدن به اخلاق الهی و مهرورزی و محبت، امری اجتناب‌ناپذیر برای رسیدن به سعادت است.

وی بیان کرد: قرآن امر به اطاعت از فرامین رسول اکرم (ص) و اهل بیت (ع) فرموده «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ» و از رسول با کرامت اسلام نقل شده که هدف از بعثت من فراگیر کردن اخلاق در بستر جامعه است. با چنین فرامینی آیا می‌توان تصور کرد جامعه‌ای را که کرامت در آن حاکم نباشد و مردمان آن اهل محبت و مهربانی نباشند، اما مسیر سعادت را طی کند؟

مدیر موسسه علمی تحقیقاتی دارالعرفان گفت: کرامت و رحمت در سراسر زندگی رسول خدا (ص) و ائمه هدی (ع) موج می‌زند و امروز هم راه صحیح ترویج دین رفتار و اعمال کریمانه است. خداوند در قرآن کریم به پیامبر (ص) می‌فرماید اگر درشت‌‌خوی و بد اخلاق و نامهربان نسبت به امت بودی همه از تو فاصله می‌گرفتند.

حجت‌الاسلام صابریان حاطرنشان کرد: خلأ جامعه امروز ما، نشان دادن چهره واقعی دین که همان عطوفت و کرامت است می‎باشد، اگر دین با چهره حقیقی خود معرفی شود دین گریزی از جامعه رخت خواهد بست و سبک زندگی به شیوه اسلام حقیقی پیش خواهد رفت. جامعه امروز ما برای نجات از مشکلات و سختی‌ها راهی جز تأسی به رفتار کریمانه اولیاء الله ندارد.