ارسال ۸۰۰ اثر از ۳۷۰ شاعر به نخستین کنگره شعر فاطمی

به گزارش عضو ستاد خبری دهۀ کرامت، آیین اختتامیه نخستین کنگره ملّی شعر فاطمی همزمان با دهه کرامت در سالن جلسات همایش‌های پژوهشکده علامه طباطبایی(ره) برگزار شد.

در این مراسم آیت‌الله سید محمد سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س)، محمدعلی مجاهدی پیشکسوت شعر آیینی ایران، شاعران و مداحان اهل‌بیت(ع) غلامرضا سازگار، جواد موحدیان قمی، حمیدرضا برقعی، حاج علی خورشیدی و حاج علی انسانی حضور داشتند.

آیت‌الله سید محمد سعیدی در این مراسم ضمن تبریک دهه کرامت و گرامیداشت شاعران آیینی کشور، اظهار داشت: در کتاب عیون الاخبار امام رضا(ع) آمده است که زنده نگه‌داشتن امر اهل‌بیت(ع) با یادگیری علوم آن‌ها و آموزش دادن به سایر مردم عملیاتی می‌شود.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان اینکه مردم اگر کلام زیبای امام را بفهمند از ائمه تبعیت می‌کنند، افزود: تمام حق کلام اهل‌بیت(ع) است و مابقی خیالی بیش نیست.

وی با تأکید بر اینکه مردم تأثیرپذیری زیادی از زبان هنر و منبر دارند، عنوان کرد: باید شاعران و مداحان با زبان هنر معارف ائمه اطهار(ع) را به مردم برسانند، بخشی از گمراه شدن مردم بر عهده کسانی بوده که معارف اهل‌بیت(ع) را به مردم نگفته‌اند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قم خاطرنشان کرد: فراگرفتن یک دوره اعتقادات، اخلاق و احکام از منابع اصلی به‌علاوه به‌کارگیری هنرهایی اصیل همراه با زمان‌شناسی، مکان‌شناسی و جامعه‌شناسی تأثیر زیادی بر شعر شاعران داشته و می‌تواند آن‌ها را در این عرصه قوی‌تر کند.

امام‌جمعه قم با اشاره بر لزوم استمرار جلسات شعر آیینی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی‌های خود گفته‌اند که گاهی یک بیت شعر کار یک منبر را می‌کند، این نوع اشعار که این‌گونه تأثیرگذار بوده بر مبنای تراز ناب محمدی و مهدوی و مشوق، معلم و محرک است.

حجت‌الاسلام جواد محمد زمانی دبیر علمی کنگره شعر فاطمی نیز طی سخنانی گفت: ما وظیفه ‌داریم در تکریم حضرت معصومه (س) و کرامات ایشان تمام توانمان را به کار بگیریم.

وی با بیان اینکه امسال استقبال خوبی از این کنگره به عمل آمد افزود: خوشحالیم که امسال 800 اثر از 370 شاعر به این کنگره ارسال شد و این موضوع نشانه‌ای بسیار خوب و امیدبخش است.

حجت‌الاسلام زمانی خاطرنشان کرد: با این استقبالی که از این کنگره شد در آینده قطعاً افق روشنی را در شعر کشور خواهیم دید. استاد محمدعلی مجاهدی پدر شعر معاصر است و بیشتر شاعران معاصر آیینی شاگرد این استاد بزرگ محسوب می‌شوند، امیدواریم که در سال‌های آینده این کنگره را در ابعاد جهانی برگزار کنیم.