آیت‌الله علم الهدی: امام رضا(ع) باید محور شورای بزرگداشت دهه کرامت باشد / فشار را از روی دولت برای اجرای برنامه‌های دهه کرامت بردارید

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: از زمان آغاز به کار شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت بنده شخصا بروی این موضوع تاکید کردم که نمی‌توان دهه کرامت را با نام امام رضا(ع) تشکیل داد ولی در عین حال محور بودن ایشان حفظ نشود.

به گزارش مرکز روابط عمومی ستاد دهه کرامت، «آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی» صبح امروز دوشنبه(20خردادماه) در دیدار با اعضای شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت کشور که در دفتر نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه تمامی مبانی فکری و مناسبات اجتماعی امروز ما باید با منویات و جریانات اهل‌بیت(ع) و به ویژه در سایه امام رضا(ع) تنظیم شود، اظهار داشت: این اتفاق اگر رقم بخورد آثار و برکات آن در زندگی‌های فردی و اجتماعی همه ما حس خواهد شد.

وی ادامه داد: از زمان آغاز به کار شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت بنده شخصا بروی این موضوع تاکید کردم که نمی‌توان دهه کرامت را با نام امام رضا(ع) تشکیل داد ولی در عین حال محور بودن ایشان حفظ نشود.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تاکید کرد: تمام آستان قدس رضوی خانه امام رضا(ع) است و کل این تشکیلات وابسته به آن حضرت است، متاسفانه در گذشته شاهد یکسری اختلافات بین دولت‌های وقت و آستان قدس رضوی بودیم که باعث می‌شد ارتباطات قوی و موثری در دهه کرامت شکل نگیرد.

آیت‌الله علم الهدی یادآور شد: البته در کنار آستان قدس رضوی، استانداری‌ها و شهرداری‌ها هم باید از توان و امکانات خود برای برگزاری مراسم دهه کرامت بهره بگیرند تا با فشار کمتری بر دولت این موضوع انجام شود.

وی افزود: نباید فراموش کنیم که آستان قدس رضوی متعلق به امام رضا(ع) است و خزانه دولت یا بیت‌المال کشور محسوب نمی‌شود، از این رو در زمان تولیت قبل در هراستان یک دفتر تاسیس شد که برنامه‌های دهه کرامت زیر نظر این دفاتر با هماهنگی یک شکل با کل کشور مراسم دهه کرامت را برگزار می‌کردند. امروز شرایط مالی کشور مساعد نیست و متاسفانه بودجه‌های فرهنگی کاهش پیدا کرده است، در کنار این شرایط خسارت‌های حاصله از سیل نیز از ثروت و دارایی کشور نیز کم کرده است، از این رو اگر دولت تقسیم و تخصیص بودجه خود را به معیشت مردم اختصاص می‌دهد امری طبیعی است و بودجه فرهنگی باید در اولویت بعدی قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در این وضعیت باید سهم مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در برگزاری برنامه‌های دهه کرامت سبک کنیم. با وجود اتفاقاتی که از آغاز امسال در کشور رخ داده است باید در مصرف بودجه صرفه‌جویی کرد، با وجود آنکه ثروت آستان قدس رضوی برای امام رضا(ع) است اما باید این آستان با قدرت بیشتری به میدان کار بیاید تا قدری در هزینه‌های دولتی صرفه‌جویی شود.

وی ادامه داد: برای هزینه‌های دهه کرامت امسال باید به جا، موثر و بهتر عمل کنید، یعنی هزینه کمتر و در عین حال نتیجه بهتر را مدنظر قرار دهید، البته در کنار آستان قدس رضوی نیز باید استانداری‌ها و شهرداری‌ها هم از توان و امکانات خودشان برای برگزاری مراسم دهه کرامت بهره بگیرند تا با فشار کمتری بر دولت این موضوع انجام شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه سال جاری اولین سالی است که دهه کرامت با راهبرد رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب برگزار خواهد شد، تصریح کرد: باید یک کمیسیون در معاونت فرهنگی آستان قدس رضوی تشکیل و درباره نکته‌های بیانیه گام دوم و ارتباط آن با سیره امام رضا(ع) مطالعه شود تا در اجرای برنامه‌های دهه کرامت مورد توجه قرار گیرد.

آیت‌الله علم‌الهدی بیان کرد: آنچه ابتدا در گام دوم انقلاب مطرح است موضوع توسعه و رشد علمی است، همه می‌دانیم که ثامن الحجج(ع) عالم آل محمد(ص) بود، با این وجود باید برنامه‌ها را با محوریت عالم آل محمد(ص) برگزار کرد، البته سرفصل‌های دیگری هم وجود دارد که باید در معاونت فرهنگی تبیین و تشریح شود.

وی با اشاره به تشکیل معاونت علمی در آستان قدس رضوی گفت: این معاونت حوزه‌ای غنی و پرمحتواست، بنابراین می‌توانید از امکانات آن برای حوزه‌های مختلف خود استفاده کنید، برای مثال دستگاه‌هایی مثل آموزش و پرورش، آموزش عالی و عرصه‌های مختلفی که با تکیه بر امام رضا(ع) در حال فعالیت هستند می‌توان از آنها به عنوان نمادهای بیانیه گام دوم بهره گرفت.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: شرایط امروز کشور به گونه‌ای است که همه به دنبال رهنمود دادن هستند، این در حالی است که تنها یک نفر باید رهنمود دهد و آن هم رهبر معظم انقلاب هستند، زیرا رهنمودهای ایشان جامع، کامل و دربرگیرنده همه ابعاد است و نقص و کمبودی در آن وجود ندارد، ما تنها باید به سمت کارهای اجرایی و عملیاتی حرکت کنیم، متاسفانه هروقت پای عمل کردن می‌رسد هرکدام از ما نظر خود را هم در رهنمودهای رهبر انقلاب دخیل می‌کنیم.

آیت‌الله علم الهدی با ذکر آیه ولایت اضافه کرد: اشتباه همه ما در بیانیه گام دوم انقلاب این است که به دنبال تفسیر ان هستیم، در حالی که بیانیه کاملا روشن و واضح است و نیازممند تفسیر نیست و تنها نیاز به عمل کردن و برنامه‌ریزی دارد و ما به عنوان افراد ولایت‌پذیر تنها باید به سمت اجرا حرکت کنیم.

وی در پایان گفت: در فصل اول بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی موضوع علم و آموزش مطرح است، همه ما موظف هستیم یک بازنگری کنیم از اینکه در طول پنج ماه گذشته در مورد آموزش و پرورش، دانشگاه و حوزه علمیه تا چه اندازه تحول ایجاد کردیم، درواقع مدیران حوزه های علمیه قم و مشهد، وزیر آموزش و پرورش و وزیر علوم باید در این مورد توضیح دهند.