هر هفته معرفی یک کتاب رضوی؛ کتابی برای آشنایی با ابعاد متنوع شخصیت حضرت رضا(ع)

به گزارش مرکز روابط عمومی ستاد خبری دهه کرامت، روزهای چهارشنبه و همچنین ماه ذی‌القعده و به ویژه  23 ذی‌القعده روز مخصوص زیارتی امام رضا علیه السلام است.

در این روزها توجه غالب اقشار مردم در سراسر کشور متوجه مقام، منزلت و حرم و بارگاه امام مهربانی می‌شود و شوق زیارت فراگیر؛ زیارتِ با معرفت، اصل پایدار و غیر قابل گریز در منظومه معارف امامت است.

آشنایی به منابع معتبر و متقن یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های اهل بیت پیامبر اسلام(ص) است که آنان وارث علم و حکمت پیامبر خاتم(ص) و همه انبیای الهی هستند و به همین دلیل، آنها مظهر و جلوگاه حکمت الهی و سرآمد حکیمان‌اند.

امام علی (ع) درباره این ویژگی اهل بیت (ع)می‌فرماید: آگاه باشید علمی که آدم (ع) آن را فرود آورده است و هرآنچه پیامبران تا خاتم پیامبران بدان برتری داده شده‌اند، در خاندان خاتم پیامبران و رسولان، محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) است پس کجا شما را حیران و سرگردان کرده‌اند و به کجا می‌روید؟!

امام صادق (ع) در این باره می‌فرماید:ما درخت نبوت، خانه رحمت، کلیدهای حکمت و معدن دانش هستیم.

بر این اساس شناخت اهل‌بیت(ع) و بهره‌گیری از چشمه زلال معرفت و حکمت آنان برای همگان لازم و ره گشاست.

بدین منظور سالیانی است که اندیشه تدوین حکمت نامه‌های پیشوایان بزرگ دینی در پژوهشکده علوم و معارف حدیثی شکل گرفته است و تاکنون پنج اثر از این مجموعه تقدیم دانش پژوهان و همه علاقه‌مندان شده است.

آخرین عنوان از این آثار پنجگانه کتابی است با عنوان «حکمت نامه رضوی» که حاوی ره نمودهای حکیمانه هشتمین چراغ فروزان هدایت از خاندان رسالت، امام رضا (ع) است.

با توجه به گستردگی میراث حدیثی امام رضا (ع) و چند جلدی شدن کتاب حکمت نامه رضوی، اخیرا تصمیم گرفته شد گزیده‌ای تک جلدی از این کتاب که گلچین سخنان آن امام همام باشد در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد. به لطف الهی این تصمیم به کوشش مرتضی خوش نصیب جامه عمل پوشید.

اهمیت این گزیده بطور خاص و مجموعه حکمت نامه‌های منتشر شده مؤسسه دارالحدیث بطور عام، اشراف حدیث پژوهان برجسته حوزه‌ها و کشور بر این آثار و نیز اتقان بالای آنها نسبت به سایر نمونه‌های مشابه در حوزه کتب معارفی و حدیثی است.

به نظر می‌رسد تهیه و بهرهمندی یک نسخه از این کتاب برای علاقه‌مندان به شخصیت امام رضا(ع) ضروری است.

اساس زیارت مقبولِ درگاه الهی و اولیاء دین، مبتنی بر معرفت و ضوابط شریعت است و معرفت بدون دانش‌اندوزی و تماس با احادیث و بیانات و راهنمایی‌های اهل بیت(ع) به دست نمی‌آید. از این رو شناخت و تهیه آثار معتبر و در عین حال روان و قابل بهرهمندی برای عارف و عامی یک گام مهم در مسیر ولایت‌پذیری خواهد بود.

انتهای پیام