از «پویش لبخند کرامت» تا «جشنواره چهل چراغ»

هر سال کارگروه محتوایی شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت کشور، شعار و عناوین روزهای این دهه را انتخاب می‌کند که امسال بنابر تصمیم این کارگروه، شعار «خدمت کریمانه به رسم اهل‌بیت (ع)» به عنوان شعار محوری دهه کرامت سال ۱۳۹۷ انتخاب شد. با توجه به پایان یافتن این دهه در ادامه، گوشه‌ای از مهم‌ترین برنامه‌های این ستادها در دهه کرامت در برخی از استان‌ها می‌آید:

حضور کاروان زیر سایه خورشید در قم

آیین تعویض پرچم حرم حضرت معصومه (ع) یکی از صدها برنامه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم و این آستان در دهه کرامت است که طی آن، این مراسم تعویض پرچم با حضور اعضای کاروان خورشید متشکل از خادمان آستان‌های قدس رضوی، حضرت احمد ابن موسی و حضرت عبدالعظیم حسنی (علیهم السلام) و مسجد مقدس جمکران برگزار می‌شود، کاروان‌های زیر سایه خورشید علاوه بر قم، در سایر استان‌های کشور نیز حضور می‌یابند.

 

برگزاری جشن‌های دهه کرامت در ١٠ مسجد با عنوان «١٠ شب، ١٠ محفل» از برنامه‌های دیگر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم در ایام دهه کرامت است که از شب ٢٤ تیر آغاز شده و به مدت ١٠ شب ادامه دارد، قرائت قرآن، مداحی، روایتگری و حضور خدام حرم مطهر حضرت معصومه (ع) به همراه پرچم بارگاه کریمه اهل‌بیت (ع) در این برنامه برگزار می‌شوند.

 

حضور کاروان سفیران کریمه (خدام حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها) در کانون‌های فرهنگی هنری، مساجد، بیمارستان‌ها و بقاع متبرکه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های کانون‌های مساجد استان اصفهان در دهه کرامت است.

 

این کاروان در شهرستان‌های اصفهان، تیران و کرون، فریدن، فریدون‌شهر، چادگان، بوئین و میاندشت، خوانسار و گلپایگان حضور پیدا می‌کند.

 

یکی دیگر از برنامه‌ها در این استان، اجرای طرح ملی «پویش لبخند کرامت» با هدف تامین جهیزیه زوج‌های نیازمند، درمان بیماران نیازمند و اعزام زائر اولی‌ها به زیارت امام رضا (ع)  است.

آذین‌بندی شهرها، ایستگاه‌های مردمی کریمانه، کاروان کرامت، مسابقه حدیث کرامت، نذر شادی، جشن‌های مردمی کرامت، نور باران و دختران آفتاب از دیگر برنامه‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان در دهه کرامت است.

 

برگزاری جشنواره «چهل چراغ» در خراسان رضوی

اجرای چهارمین دوره جشنواره «چهل چراغ» با محوریت حفظ چهل حدیث گهربار از حضرت امام رضا (ع) یکی از برنامه‌های مهم کانون‌های فرهنگی‌هنری مساجد سبزوار است که بالا بردن ارتقای سطح معنوی خانواده‌های هدف، تشویق و تهییج مخاطبان در یادگیری‌های هدفمند و بکارگیری آموزه‌های معنوی، از اهداف برگزاری این جشنواره فرهنگی و مذهبی است.

 

امسال استقبال خوبی از مرحله اول این جشنواره انجام گرفت به طوری که بیش از ۱۴ هزار نفر در آن شرکت کردند که از این تعداد، حدود یازده هزار نفر دانش‌آموز، حدود ۱۵۰۰ نفر از کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد شهری و دیگر مراکز فرهنگی، هزار و ۲۹۱ مرکز روستایی، هفتصد و هفتاد و یک نفر دانشجو بودند که طی یک هفته با شرکت در آزمون‌های کتبی به رقابت پرداختند و قریب به ۲ هزار و هشتصد نفر رتبه قبولی کسب کردند.

 

این جشنواره تحت برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) در شهرستان سبزوار است که آئین اختتامیه آن همزمان با دهه فرخنده کرامت، روز دوشنبه اول مرداد در جوار آستان مقدس امامزاده شعیب (ع) برگزار می‌شود.

 

برگزاری جشن‌های دهه کرامت در  ۳۰۰ مسجد استان کهگیلویه و بویراحمد

کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان کهگیلویه و بویراحمد نیز ویژه‌برنامه‌های متنوعی در دهه کرامت امسال برگزار کرده‌اند که برپایی ایستگاه صلواتی، جشن‌های مختلف در مساجد استان و اهدای تجهیزات فرهنگی به کانون‌های فرهنگی مساجد از جمله آن‌ها است.

 

کانون‌های فرهنگی هنری استان کهگیلویه و بویراحمد جشن‌های دهه کرامت را امسال در بیش از ۳۰۰ مسجد این استان برگزار کردند که دستگاه‌های عضو ستاد دهه کرامت به فراخور وسع و وظیفه محوله، در راستای برگزاری مطلوب برنامه‌های این دهه تلاش کردند.

 

برگزاری چهارمین دوره جام دهه کرامت در خرمآباد

امسال چهارمین دوره جام دهه کرامت و یادواره شهید مظفر فراشی به همت کانون فرهنگی هنری امام علی (ع) و با همکاری پایگاه‌های مقاومت بسیج مساجد، تربیت بدنی سپاه حضرت ابوالفضل (ع) شهرداری خرم‌آباد، سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری خرم‌آباد و بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس شهرستان خرم‌آباد در این شهرستان برگزار شد.

 

در مراسم اختتامیه این مسابقات، تیم فوتسال پایگاه شهید مظفر فراشی‌زاده به عنوان مقام اول، تیم فوتسال مسجد امام حسن عسکری (ع) خرم‌آباد به عنوان مقام دوم و کانون «همای رحمت» مسجد امام علی (ع) به عنوان مقام سوم معرفی و تجلیل شدند.

 

برگزاری جشن‌های دختران آفتاب در مساجد استان هرمزگان

ویژه‌برنامه «جشن‌های دختران آفتاب» همزمان با دهه کرامت در بیش از هزار کانون فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان و شهرستان‌های بندرعباس، میناب، رودان، حاجی‌آباد و جزایر قشم و هرمز برگزار شده است که طی آن بیش از صد برنامه با حضور خدام آستان مقدس کریمه اهل بیت (ع) در شهر‌های مختلف استان هرمزگان برگزار شده است.

 

بازدید از نیازمندان، عیادت بیماران، دیدار با سالمندان و شرکت در جشن‌های دختران آفتاب از برنامه‌های دیگر کانون های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان به مناسبت بزرگداشت دهه کرامت است.

 

شرکت در جشن‌های دهه کرامت در مراکز نظامی، حضور در جشن‌های دهه کرامت بقاع متبرکه و نشست با سادات، بخش دیگری از برنامه‌های حضور خادمین حرم مطهر حضرت معصومه (ع) در این استان است.

 

اجرای طرح «نذر شادی» یکی دیگر از برنامه‌های دهه کرامت در استان هرمزگان است که طی آن توزیع نان صلواتی و جا به جایی صلواتی مسافران توسط تعدادی تاکسی انجام می‌شود.


هيچ نظري ثبت نشده است

استان‌ها

سیستان و بلوچستان خراسان جنوبی خراسان رضوی خراسان شمالی گلستان مازندران گیلان اردبیل آذربایجان غربی آذربایجان شرقی کردستان کرمانشاه ایلام خوزستان بوشهر هرمزگان چهارمحال و بختیاری کهگیلویه و بویراحمد فارس یزد کرمان جنوب کرمان اصفهان سمنان تهران البرز قم مرکزی قزوین لرستان همدان زنجان

صلوات خاصه امام رضا عليه السلام


صلوات خاصه

معرفی کتاب

       مجموعه پاورپوینت های دهه کرامت       دهه کرامت، دهه اول ماه ذی‌العقده است و آغازش با ولادت حضرت معصومه(علیها السلام) و پایانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا(علیه السلام) می‌باشد.این دهه یادآور بسیاری از مطالب عالی و مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است. دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است. مهر و وفایی که خواهر مهربان و دلداده را به هجرت وادار نموده و غربت و بیماری و مرگ در فصل جوانی را برای او آسان کرده است. مهربانی که جز در مورد امام حسین و حضرت زینب (علیهما‌السلام) سابقه ندارد. دهه کرامت تداعی کننده عزم و قاطعیت و اراده آهنین زنان بزرگ و بانوان و الامقام و گرانقدر جهان می‌باشد. تمام مفاهیم سازنده‌ای که ما در فرهنگ اسلامی داریم در این دهه تداعی می‌شوند چرا که حرم حضرت معصومه و امام رضا (علیهماالسلام) کانون دعا و قرآن و نیایش و ... است.  

آخرین تصویر گالری

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

اوقات شرعی

آمار سایت

آنلاین: 1
بازدیدهای امروز: 106
بازدیدهای دیروز: 432
کل بازدیدها: 646798
تعداد کاربران: 8
تعداد مطالب: 1165
- -