توجه ویژه به آسیب‌های اجتماعی در اجرای برنامه‌های دهه کرامت

به گفته مسئول شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت کشور ، در دهه کرامت ۹۷ یکی از مواردی که بیش از همه در مورد آن صحبت شد، توجه ویژه به آسیب‌های اجتماعی در اجرای برنامه‌های دهه کرامت و اهمیت این دهه بود

 فاصله بین سالروزهای ولادت حضرت معصومه (ع) و ولادت امام رضا (ع) (اول تا ۱۱ ماه ذی‌القعده) با عنوان دهه کرامت نامگذاری شده که مقارن است با جشن‌ها و آیین‌های شادباش در سراسر ایران و جهان به همین مناسبت.

 شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت چند سال پیش با هدف مدیریت بهتر برگزاری این جشن‌ها تشکیل شد و هر سال کارگروه محتوایی این شورا، شعار و عناوین روزهای این دهه را انتخاب می‌کند که امسال بنابر تصمیم آن، شعار «خدمت کریمانه به رسم اهل‌بیت (ع)» به عنوان شعار محوری دهه کرامت سال ۹۷ انتخاب شد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حبیب رضا ارزانی؛ رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مسئول شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت کشور طی سخنرانی‌ها و گفت‌و‌گو هایی به تبیین اهمیت جایگاه دهه کرامت در کشور پرداختند که به مناسبت پایان این دهه در ادامه، به بخشی از آن‌ها پرداخته می‌شود:

 

عضویت ۳۵ دستگاه و نهاد در شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت

وی در آیین افتتاحیه جشن‌های دهه کرامت سال ۱۳۹۷ که در شبستان امام خمینی (ره) حرم حضرت معصومه (ع) برگزار شد با اشاره به عضویت ۳۵ دستگاه و نهاد در شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت کشور، گفت: رویکرد این دستگاه‌ها و نهادها، بسترسازی و تسهیل فعالیت‌ها است تا مردم حذب این برنامه‌ها شوند.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: برای ماندگاری دهه کرامت و برنامه‌های آن باید مجموعه‌های مردمی محور فعالیت‌ها باشند و تمام دستگاه‌های دولتی و اجرایی در این راستا نقش حمایتی داشته باشند.

 

مسئول شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت کشور در ادامه با اشاره به انتخاب «خدمت کریمانه  به رسم اهل‌بیت (ع)» به عنوان شعار اصلی دهه کرامت در سال ۹۷، گفت: انتخاب این شعار برگرفته از منویات مقام معظم رهبری است که دغدغه‌ی آسیب‌های اجتماعی را دارند و بر خدمت کریمانه تاکید می‌کنند.

 

 همه ایرانیان در روزهای دهه کرامت خدمت کریمانه انجام دهند

ارزانی همچنین در آیین افتتاحیه جشن‌های دهه کرامت سال ۱۳۹۷ در استان تهران با بیان اینکه برای تحقق شعار «هر ایرانی؛ هر روز یک خدمت» در دهه کرامت تلاش می‌کنیم، افزود: امیدواریم هر ایرانی در هر یک از روزهای این دهه، یک خدمت انجام دهد تا در پایان این دهه، حدود ۸۰۰ میلیون خدمت در سراسر کشور انجام شود.

 

وی افزود: جشنواره مردمی کرامت با محوریت آستان حضرت فاطمه معصومه (ع) جشن‌های زیر سایه خورشید با محوریت آستان قدس رضوی در ایران و دیگر کشورها و جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) با استقبال مطلوب آحاد مردم آغاز شده‌اند.

 

برگزاری برنامه‌های دهه کرامت در ایران و سایر کشورها

رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در گفت‌و‌گو  با خبرنگار مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان نیز با بیان اینکه برنامه‌ها و جشن‌های دهه کرامت در سال ۱۳۹۷ با سه رویکرد «معرفت افزایی» «نشاط ‌آفرینی با معیارهای دینی» و «خدمت کریمانه» برگزار می‌شوند که امسال به دلیل همزمان شدن با چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، توجه ویژه‌ای به دستاوردهای این انقلاب، در اجرای برنامه‌های دهه کرامت شده است، خاطرنشان کرد: شاخص‌ترین برنامه‌های دهه کرامت در سال ۱۳۹۷ عبارتند از دومین جشنواره مردمی کرامت در بخش‌های مختلف اعم از «سفیران کریمه» پویش «لبخند کرامت» رسیدگی به امور نیازمندان و آزادی زندانیان جرایم غیر عمد در ایران و «جشن‌های زیر سایه خورشید» و «جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع)» همزمان در ایران و خارج از کشور.

 

ارزانی ادامه داد: این برنامه‌ها با همکاری ۲۴ هزار کانون مسجدی، ۸۰ هزار مسجد، بیش از هزار حوزه علمیه، ۸ هزار بقعه امامزاده، ۹۰ هزار هیئت مذهبی، ۴۰ هزار پایگاه بسیج، ۵۱ فدراسیون ورزشی، ۱۵ هزار مهد کودک، بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد صنفی، ۸ هزار اتحادیه و واحد صنفی و گردشگری و بسیاری از دیگر نهادها و مراکز دینی، فرهنگی، علمی و اجتماعی در سراسر کشور برگزار می‌شوند.

 

وی همچنین در بازدید از کانون فرهنگی هنری مسجد جامع نارمک تهران با بیان اینکه دهه کرامت فرصتی برای وصل شدن به اقیانوس کرامت اهل‌بیت (ع) است، خاطرنشان کرد: خدمت کریمانه به رسم اهل‌بیت (علیهم‌السلام) که شعار دهه کرامت در سال ٩٧ است، باید جزو سبک زندگی ما باشد، برگزاری برنامه‌های بزرگداشت دهه کرامت می‌تواند موجب اجتماع مومنان شود و از نظر سیاسی نیز نمایشگر قدرت جامعه اسلامی باشد.

 

معرفتافزایی در برگزاری جشنهای دهه کرامت لحاظ شده است

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت که ۲۳ اردیبهشت‌ماه سال جاری در محل جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار کشور برگزار شد با بیان اینکه فعالیت‌های ما در حوزه دهه کرامت می‌تواند از طرق گوناگون مانند برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و رشته‌های هنری و ورزشی گوناگون باشد، اظهار کرد: ما علاوه بر اینگونه فعالیت‌ها باید زمینه معرفت‌افزایی و مقابله با شبهات را در برگزاری جشن‌های دهه کرامت لحاظ کنیم.

 

ارزانی همچنین با اشاره به اینکه معرفت‌افزایی، نشاط‌آفرینی با معیارهای خاص دینی و خدمت‌ به اهل‌بیت (ع) به‌عنوان اولویت‌های مهم برنامه‌های دهه کرامت دنبال می‌شود، اضافه کرد: بخش قابل توجهی از فعالیت‌های خدماتی در این دهه، در قالب ویژه‌برنامه «کاروان‌های زیر سایه خورشید» دنبال می‌شوند.

 

گزارش از مرتضی خواجوند سریوی


هيچ نظري ثبت نشده است

استان‌ها

سیستان و بلوچستان خراسان جنوبی خراسان رضوی خراسان شمالی گلستان مازندران گیلان اردبیل آذربایجان غربی آذربایجان شرقی کردستان کرمانشاه ایلام خوزستان بوشهر هرمزگان چهارمحال و بختیاری کهگیلویه و بویراحمد فارس یزد کرمان جنوب کرمان اصفهان سمنان تهران البرز قم مرکزی قزوین لرستان همدان زنجان

صلوات خاصه امام رضا عليه السلام


صلوات خاصه

معرفی کتاب

       مجموعه پاورپوینت های دهه کرامت       دهه کرامت، دهه اول ماه ذی‌العقده است و آغازش با ولادت حضرت معصومه(علیها السلام) و پایانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا(علیه السلام) می‌باشد.این دهه یادآور بسیاری از مطالب عالی و مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است. دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است. مهر و وفایی که خواهر مهربان و دلداده را به هجرت وادار نموده و غربت و بیماری و مرگ در فصل جوانی را برای او آسان کرده است. مهربانی که جز در مورد امام حسین و حضرت زینب (علیهما‌السلام) سابقه ندارد. دهه کرامت تداعی کننده عزم و قاطعیت و اراده آهنین زنان بزرگ و بانوان و الامقام و گرانقدر جهان می‌باشد. تمام مفاهیم سازنده‌ای که ما در فرهنگ اسلامی داریم در این دهه تداعی می‌شوند چرا که حرم حضرت معصومه و امام رضا (علیهماالسلام) کانون دعا و قرآن و نیایش و ... است.  

آخرین تصویر گالری

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

اوقات شرعی

آمار سایت

آنلاین: 1
بازدیدهای امروز: 1419
بازدیدهای دیروز: 314
کل بازدیدها: 644078
تعداد کاربران: 8
تعداد مطالب: 1165
- -